Svetový deň cestovín, ktorý sa každoročne oslavuje 25. októbra, bol vyhlásený v roku 1995 Medzinárodnou asociáciou cestovín (International Pasta Organization) s cieľom osláviť túto obľúbenú potravinu a zvýšiť povedomie o jej výživových hodnotách. Tento obľúbený pokrm ponúkol skvelú príležitosť na tematické aktivity aj v našej materskej škole. Počas dňa sa deti dozvedeli zaujímavosti o histórii cestovín, ich rôznych tvaroch, príprave a spôsoboch podávania. Rôzne druhy cestovín mohli deti spoznávať nielen formou ochutnávky ale aj prostredníctvom tvorivých hier a aktivít. Navliekanie cestovín na žinilkový drôt pre tvorbu pavúčích nôh, výroba náramkov z cestovín či lepenie cestovín na kartónové šablóny rýb, ktoré v konečnom dôsledku majú symbolizovať šupiny, prispeli k rozvíjaniu jemnej motoriky a detskej kreativity. Oslava tohto dňa podporila zábavným spôsobom nielen učenie ale aj zmyslové vnímanie u detí. Zároveň priniesla do našej materskej školy veľa zábavy, tvorivosti a chutí!
Novinky
Svetový deň cestovín
- 25. 10. 2024
- 6
Medzinárodný deň školských knižníc
- 26. 10. 2024
24. októbra sme si v našej materskej škole pripomenuli Medzinárodný deň školských knižníc. Tento deň bol pre nás doslova rozprávkový, bol oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou tohto dňa bola podpora vzťahu žiakov ku knihám, k čítaniu a ku knižnici. Aktivity boli zamerané na jazykové zručnosti žiakov - deti hľadali obrázky v knihách a rozprávali o nich, skladali tiché vety, oboznámili sa s procesom tvorby a výroby knihy, vytvorili sme si svoje vlastné záložky do kníh. Boli sme pozrieť aj v našom kútiku kníh, našej útulnej knihovničke. Zdramatizovali sme si rozprávku – Červená Čiapočka, rozprávačom bol náš pán riaditeľ. Bola to zábava, veď príbeh mal aj poučenie. Na záver sme si vyrobili svoju vlastnú knihu – leporelo Červenú Čiapočku.
6
Svetový deň stromov
- 23. 10. 2024
V našej škôlke sme oslávili Svetový deň stromov, ktorý sa každoročne oslavuje 20. októbra, kreatívnou a vzdelávacou aktivitou. Deti mali možnosť bližšie sa zoznámiť s drevom a jeho vlastnosťami prostredníctvom tvorivej dielne. Každé dieťa dostalo kúsok dreva, ktoré si vlastnoručne obrúsili a pripravili na ďalšiu tvorbu. Aktivita bola navrhnutá tak, aby deti nielen rozvíjali svoju kreativitu, ale aj praktické zručnosti, ako je práca s kladivom a vlnou. Deti sa pri práci učili o štruktúre dreva, jeho využití a význame stromov pre našu planétu. V rámci tejto aktivity sme si zároveň pripomenuli, že stromy nám dávajú životodarný kyslík, čím sú neoddeliteľnou súčasťou našej prírody. Pomocou klincov a vlny vytvorili deti krásne farebné stromčeky, ktoré si zobrali domov, aby nezabúdali na dôležitosť starostlivoti o naše životné prostredie.
38
Deň starých rodičov
- 18. 10. 2024
„Kto sa naučí vážiť si šediny, nemusí sa báť, že ostane v starobe nepovšimnutý..." Staroba je prirodzenou súčasťou nášho života a práve 13. október je Dňom starých rodičov, ktorý sme si 17. októbra v našej MŠ pripomenuli aj za prítomnosti starých rodičov našich detí. Úcta k starším ľuďom by mala byť predovšetkým prirodzenou súčasťou nášho života. Mala by byť spontánna a nenásilná. Starší ľudia si ju zaslúžia, pretože vekom nadobudli rôzne skúsenosti, ktoré odovzdávajú nám mladším. Úcta k tým, ktorí tvrdo pracovali, aby sa nám žilo lepšie. Úcta k tým, ktorí sa každý deň vzdávali radostí, ktoré im život ponúkal, aby urobili šťastnými svoje deti a vnúčatá. Prejavujme úctu k našim starým rodičom, pretože ešte vždy nám majú čo dať. Človek sa učí celý život a najlepším učiteľom sú jeho najbližší, rodina, rodičia či starí rodičia. Pre starých rodičov našich detí sme pripravili v našej triede vystúpenie, ktoré zrealizovali deti 2. triedy – Zajkov, na ktorom prejavili svoju vďačnosť svojim starkým pohybovou hrou, básničkami a pesničkami. Každé dieťa obdarilo svojich starkých darčekom, ktoré samo vlastnoručne pripravilo s láskou a s radosťou im ho odovzdalo. Pre starkých bolo taktiež pripravené posedenie formou pohostenia, pri ktorom si starí rodičia mohli poprezerať rôzne práce svojich vnúčat, oboznámili sme ich s aktivitami, aké v MŠ ich vnúčatá realizujú, čo sa v MŠ učia, ako majú vyplnený čas, keď sú v MŠ a poďakovali sme sa im za ich čas, ktorí svojim vnúčatám venujú. Deti sa veľmi tešili prítomnosti svojich starkých a spontánne prejavili svoju vďačnosť nielen počas vystúpenia, ale po celý čas, ktorý sme starkým v tento deň v našej MŠ venovali.
15
Svetový deň umývania rúk
- 17. 10. 2024
Umývanie rúk je najlacnejší, najefektívnejší a najjednoduchší spôsob, ako vo veľkej miere predísť šíreniu respiračných infekcií, rovnako ako hnačkových a parazitárnych ochorení či hepatitídy typu A. Najmä počas chrípkovej sezóny patrí umývanie rúk medzi základné formy prevencie chrípky. V našej materskej škole sme si 15. októbra pripomenuli Svetový deň umývania rúk. Keďže máme k dispozícii čistú vodu z vodovodu a mydlá od výmyslu sveta, je potrebné uvedomiť si, že umývanie rúk je pre nás veľmi jednoduché, no zároveň dôležité. Cieľom tohto dňa bolo poukázať na dôležitosť umývania rúk, ako správne si ruky umývať a hlavne, že je dôležité pravidelné umývanie rúk mydlom. Aj naša materská škola deťom pripomenula, aké je dôležité umývanie rúk pomocou rôznych aktivít. Každému dieťaťu sme dali nádobu s vodou, do ktorej sme nasýpali čierne mleté korenie, čo predstavovalo bacily na rúčkach. Deti si na prst zobrali mydlo a prst dali do stredu nádoby. Čierne korenie sa stiahlo na kraj. Deti pozorovali, že aj bacily takto zmiznú, keď si poriadne umyjú ruky. Osvojili si správnu techniku umývania rúk, ktorú si aj prakticky precvičili. Po tejto aktivite si deti vypočuli pieseň „Mydli, mydli, mydlíme“. Na záver si deti vypracovali pracovný list. Ak si budeme ruky pravidelne a poriadne umývať, tak špina nemá šancu.
6
Školský projekt "Bylinková záhradka"
- 4. 10. 2024
Dňa 03.10.2024 sme v našej Materskej škole oboznámili deti s liečivými bylinkami a porozprávali im, na čo sú nám bylinky nápomocné. Deti sa dozvedeli o liečivých bylinkách, ktoré pomáhajú pri liečení dýchacích ciest, bolestiach hlavy a tráviacich ťažkostiach. Ovoniavali mätu, ktorú si následne nastrihali na sušenie a ochutnali čaj z rôznych byliniek. Na záver si na interaktívnej tabuli zahrali pexeso s obrázkami liečivých rastlín.
42
Svetový deň ochrany zvierat
- 4. 10. 2024
4. október je pre mnohých ľudí úplne obyčajný deň, no predsa sa niečím odlišuje. Tento dátum je venovaný všetkým zvieratám na svete, aby sme si pripomenuli, že nielen ľudia, ale aj zvieratá potrebujú pomoc. Svetový deň ochrany zvierat je uznávaný na celom svete a symbolizuje základné práva zvierat, ktoré by sme všetci mali rešpektovať. V našej škôlke sme si tento špeciálny deň pripomenuli rôznymi aktivitami, ktoré deťom ukázali, prečo je dôležité starať sa o prírodu a zvieratá v nej.
Deti si najskôr namaľovali svoje obľúbené zvieratko, ktoré by chceli chrániť. Na magnetickej tabuli sme potom priraďovali zvieratká podľa toho, kde žijú – na lúke, vo vode alebo v lese. Prostredníctvom hier na Alfíkovi sme spoznávali rôzne druhy zvierat a ich životné prostredie. Deti si zahrali aj zábavné pexeso so zvieratkami, ktoré im pomohlo lepšie si zapamätať nové informácie.
Nechýbali ani veselé zvieracie čiapky, ktoré si deti s radosťou vyskúšali, a tak sme si všetci pripomenuli, že každý z nás môže prispieť k ochrane našej planéty. Bol to deň plný radosti, hier a uvedomenia si, že starostlivosť o prírodu je neoddeliteľnou súčasťou ochrany zvierat.
43