„Hovor so mnou“ - aj takýto slogan sa používa 26. septembra, kedy oslavujeme Európsky deň jazykov. Tento deň oslavujeme od roku 2001 a jeho cieľom je podnietiť ľudí žijúcich v Európe, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov, aby si vedeli medzi sebou porozumieť. Aj my sme si tento sviatok pripomenuli v našej materskej škole. Pomocou piesní, riekaniek a rozprávok v cudzom jazyku sme deťom vysvetlili, že na našej Zemi je veľa krajín, kde žijú deti, ktoré rozprávajú iným jazykom ako my. To je dôvod, prečo sa ho musíme učiť aj my - aby sme si medzi sebou rozumeli. Na záver sme si spolu s deťmi vytvorili „Strom jazykov", na ktorý si deti nalepili zástavy európskych krajín, ktoré si vystrihli z papiera. Ako darček pre našich kamarátov z ostatných tried našej MŠ sme si pripravili ,,Mini slovník" v ktorom sa nachádzajú najčastejšie využívané slová, pozdravy či slovné spojenie preložené do rómskeho jazyka. Cieľom vytvoreného ,,Mini slovníka" je prispieť k zlepšeniu porozumenia a efektívnej komunikácie medzi učiteľkou a dieťaťom, čo môže v konečnom dôsledku prispieť k lepšej a rýchlejšej adaptácii dieťaťa na prostredie MŠ.
Novinky
Európsky deň jazykov
- 27. 9. 2024
- 8
Svetový deň mlieka v školách
- 30. 9. 2024
25. septembra sme si aj v našej materskej škole pripomenuli Svetový deň mlieka v školách. Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek ľudskej výživy. Mlieko obsahuje mnohé významné látky, hlavne bielkoviny, tuky, cukry, vitamíny a minerálne látky. Mlieko a mliečne produkty sú najlepším prírodným zdrojom vápnika, ktorý má význam pre zdravý rast kostry a zubov. Počas dňa prostredníctvom aktivít "Objav mlieko" sa dozvedeli zaujímavé informácie o kravách, výrobe mlieka, mliečnych výrobkov a o skladovaní, predaji a význame mlieka vo výžive. Deti sa následne prostredníctvom pracovného listu dozvedeli o všetkých významných látkach a vitamínoch, ktoré mlieko obsahuje. Zapojili sa aj do výroby vlastnej kravičky, v ktorej sa im skvele darilo. Najviac sa im však páčilo otláčanie rúčok do tela kravičky. Pochutili si aj na chutnej mliečnej desiatej jahodovom a vanilkovom mliečku a ovocnom jogurte.
4
Svetový deň vďačnosti
- 26. 9. 2024
V našej materskej škole sme si 23. septembra priromenuli svetový deň vďačnosti. Je to deň, kedy by sme mali všetci porozmýšľať, za čo všetko sme vďační a komu. S detičkami sme sa spoločne porozprávali o tom, za čo sme v našich životoch vďační. Deti rozprávali o svojich rodičoch, ako sa o nich starajú, mamky varia, perú, otcovia pracujú, aby im mamky kúpili oblečenie. V materskej škole sme sa poďakovali aj nepedagogickým zamestnancom, najmä pánu kuchárovi, ktorý nám varí chutné obedy. Pani upratovačkám za ich námahu pri upratovaní. Svoju vďačnosť deti vyjadrili srdiečkami, ktoré sami vyfarbili a vystrihli. Doma ich odovzdali svojim rodičom. Ďalej si deti vyfarbili a vystrihli kvety, ktoré sme spevnili špajľou. Kvety sme v materskej škole darovali pani upratovačkám a personálu v kuchyni. Pri aktivitách sme s deťmi rozvíjali jemnú motoriku a koordináciu ruky, rozvíjali sme rečovú stránku. Deti mali veľkú radosť, že niekoho mohli obdarovať s vlastnoručne vyrobeným darčekom.
8
Medzinárodný deň čokolády
- 21. 9. 2024
Mliečna, biela, horká, chutná, sladká, jedinečná. Taká je čokoláda, ktorá každoročne slávi svoj medzinárodný deň 13. septembra. V našej škôlke sme aj my tento deň patrične oslávili a to sladkou a zábavnou formou! Deti sa zapojili do rôznych aktivít spojených s čokoládou – od tvorivých činnosti, cez ochutnávky, až po hry, ktoré nám ukázali, akú radosť môže čokoláda priniesť. Tento deň sme nielen ochutnali rôzne druhy čokolády, ale aj sa niečo nové naučili o jej výrobe a histórii. Pozrite si, ako sme si tento sladký deň užili!
17
Medzinárodný deň gramotnosti
- 23. 9. 2024
8. septembra bol Medzinárodný deň gramotnosti. Aj my sme si ho v našej MŠ v 2. triede Zajkov pripomenuli v literárnom kútiku, kde sme si spoločne porozprávali o knihách a rozprávkach v nich. Deťom bola odprezentovaná najjednoduchšia kniha leporelo a vysvetlili sme im, čo v nej je, že sa v nej nachádzajú obrázky, že je z tvrdého obalu, ktorý sa dá rozložiť. Predstavili sme im rôzne iné knihy, v ktorých je napísaný text a vysvetlili sme im, že je to napísaná rozprávka, ale v tejto knihe sa nachádzajú aj obrázky o danej rozprávke. Následne sme im ukázali interaktívnu knihu, ktorá sa odlišuje od ostatných tým, že vie rozprávať, spievať, vydávať zvuky, reagovať na dotyk. Knihy uložené na stole si následne deti na vyzvanie podľa vlastného záujmu mohli vybrať, poprezerať, prelistovať, ohmatať. Deti si knihy navzájom medzi sebou vymenili, aby si všetci poprezerali rôzne druhy kníh. V závere sme z jednej z kníh deťom prečítali Rozprávku o repe. Po prečítaní sme si spoločne s deťmi rozprávku prerozprávali a šikovnejšie deti pripínali podľa postupnosti deja na magnetickú tabuľu obrázky danej rozprávky. Následne sme si pomocou masiek rozprávku
zdramatizovali. V závere si deti vyfarbili podľa vlastného výberu postavy z tejto rozprávky. Touto aktivitou sa deti učili aktívne počúvať čítaný text, rozvíjali si slovnú zásobu, správnu výslovnosť, fonetickú a fonologickú výslovnosť slov, kritické myslenie, dramatizáciou rozprávky si rozvíjali osobnostnú a sociálnu úroveň, pokúsili sa zreprodukovať rozprávku vlastnými slovami a ukladaním obrázkov podľa postupnosti deja, rozvíjali si jemnú motoriku.5